Sieť potravín YEME urobila ďalší krok k udržateľnosti. Začala používať PEFC certifikovaný papier
22. októbra 2019

Sieť potravín YEME urobila ďalší krok k udržateľnosti. Začala používať PEFC certifikovaný papier

Bežné papierové obaly nahradili vrecká a tašky vyrobené z PEFC certifikovaného papiera. Spotrebitelia tak majú záruku, že papier pochádza zo suroviny získanej z udržateľných zdrojov.

Slovenská sieť s potravinami YEME začala ako prvá na domácom trhu aktívne presadzovať zásady trvalej udržateľnosti. Pred viac než rokom vyhlásila “ropné embargo“ a na všetkých predajniach nahradila plastové tašky a vrecká papierovou alternatívou. Pri presadzovaní princípov spoločenskej zodpovednosti sa v YEME rozhodli ísť ešte ďalej. Vrecko alebo akýkoľvek produkt vyrobený z papiera totiž nie je automaticky zárukou ekologickosti a toho, že drevný materiál z ktorého pochádza bol získaný z udržateľných zdrojov. Od augusta 2019 sú preto všetky vrecká a tašky vyrobené z PEFC certifikovaného papiera, ktorý spĺňa tieto požiadavky. PEFC certifikačná schéma (Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes) je svetovo najväčším systémom certifikácie lesov. PEFC predstavuje priamy trhový nástroj na presadenie takých princípov obhospodarovania lesov, ktoré zodpovedajú ekologickým, ekonomickým a sociálnym štandardom podľa medzinárodne uznaných kritérií. „Svoju filozofiu spoločenskej zodpovednosti posunula YEME na vyššiu úroveň a dala tak jasne najavo, že jej na lesoch záleží. Na takých lesoch, ktorých environmentálne, sociálne a ekonomické prínosy môžu využívať súčasná aj budúce generácie,“ povedal Hubert Paluš, národný sekretár PEFC Slovensko.

V súlade s hlavnou líniou konceptu YEME, ktorou je lokálnosť a regionálny pôvod potravín aj papierové vrecká a tašky sú vyrobené na Slovensku. Papierové vrecká vyrábajú v spoločnosti ECO-BAGS, s.r.o., Myjava. Tašky pochádzajú z novej ekologickej prevádzky na výrobu papierových tašiek spoločnosti Harmanec-Kuvert, spol. s r.o. v Brezne. „V oblasti životného prostredia je našou spoločenskou zodpovednosťou nie len výroba ekologického produktu, ale aj šetrný prístup k životnému prostrediu. Zavedením manažérskych systémov riadenia v kombinácii s modernou technológiou zabezpečujeme bezpečnosť v oblasti odpadov a vôd,“ povedal Ing. Štefan Bošeľa, riaditeľ spoločnosti ECO-BAGS, s.r.o., Myjava.

Koncept predajní YEME je zameraný na ponuku predovšetkým lokálnych a regionálnych potravín, určených pre náročnú mestskú klientelu. Prvá predajňa bola otvorená v marci 2016 na Tomášikovej ulici v Bratislave. V novembri pribudla štvrtá predajňa v centre hlavného mesta. Ďalšiu expanziu plánuje YEME mimo Bratislavy.

yeme 1 web

yeme 2 web

                                                                                                                                                                                                                                                                        

Prihláste sa na

odber newsletteru