Poznáme víťazov fotosúťaže Objavuj les, objavuj PEFC 2021!
1. júla 2021

Poznáme víťazov fotosúťaže Objavuj les, objavuj PEFC 2021!

Spolu 142 snímok prihlásili autori do 5. ročníka fotosúťaže Objavuj les, objavuj PEFC 2021. Porota, rovnako ako po minulé roky, vybrala 5 najlepších fotografií, ktoré postupujú do medzinárodného kola súťaže. Prvé miesto získal Jozef Kovalík a jeho „Stopa lesného času“. Na druhom mieste sa umiestnil Leonard Molnár so snímkou „Pohľad zvrchu“. „Zvedavec“ od Viery Duchoňovej skončil tretí. Štvrtá priečka patrí Matejovi Ferenčíkovi a jeho práci „V Hlucháňom lese“. Päticu autorov, ktorí sa budú uchádzať  o medzinárodnú cenu „PEFC fotograf roka 2021“ uzatvára Miroslav Saniga so snímkou „Prebúdzanie v pralese do mrazivého zimného rána“.

Dvanásť najúspešnejších fotografií z celého sveta bude zverejnených v kalendári PEFC na rok 2022. „Počas trvania súťaže ocenila medzinárodná porota viaceré fotografie slovenských autorov. Až v štyroch z piatich kalendárov boli uverejnené fotky zo Slovenska. Verím, že ani tento rok nebudeme v medzinárodnom kalendári chýbať,“ povedal doc. Ing. Hubert Paluš, PhD., národný sekretár PEFC Slovensko.

TOP 5

1. cena: Jozef Kovalík, názov snímky: Stopa lesného času, získava Darčekový poukaz na zľavu vo výške 150,- EUR na ubytovanie v ubytovacích zariadeniach Lesy SR, š.p. Víťaz súťaže zároveň  získava ponuku rozhovoru a prezentácie prác vo Fotorubrike časopisu LES & Letokruhy, knihu aforizmov Jána Heinricha Lesoviny III. a lesný med od štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR.


2. cena: Leonard Molnár, názov snímky: Pohľad zvrchu, získava poukážku na voľný nákup tovaru v predajni GRUBE v Kováčovej v hodnote 150,- EUR podľa vlastného výberu, knihu aforizmov Jána Heinricha Lesoviny III. a lesný med od štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR.


3. cena: Viera Duchoňová, názov snímky: Zvedavec, získava darčekový poukaz vo výške 100,- EUR na nákup v predajni lesníckych pochúťok štátneho podniku LESY SR, knihu aforizmov Jána Heinricha Lesoviny III. a lesný med od štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR.


4. cena: Matej Ferenčík, názov snímky: V Hlucháňom lese, získava dve rodinné vstupenky do Múzea vo Svätom Antone, sadu zborníkov z múzea, knihu aforizmov Jána Heinricha Lesoviny III. a lesný med od štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR.


5. cena: Miroslav Saniga, názov snímky: Prebúdzanie v pralese do mrazivého zimného rána“, získava polročné predplatné časopisu Les & Letokruhy, knihu aforizmov Jána Heinricha Lesoviny III. a lesný med od štátneho podniku Vojenské lesy a majetky SR. 


O súťaži 

Medzinárodná rada PEFC každoročne vyhlasuje fotografickú súťaž „PEFC fotograf roka,“ ktorej hlavnou témou je les. Súťaž sa koná v rámci členských krajín PEFC po celom svete. Na Slovensku súťaž prebieha pod názvom „Objavuj les, objavuj PEFC.“ Výsledných Top 5 fotografií národných kôl súťaže postupuje do medzinárodného finále.

O PEFC

PEFC (Program pre vzájomné uznávanie certifikácie lesov) je svetovo najväčší systém certifikácie lesov. Cieľom globálnej organizácie PEFC je podpora trvalo udržateľného obhospodarovania a využívania lesných zdrojov. Výmera PEFC certifikovaných lesov po celom svete v súčasnosti predstavuje 307 mil. hektárov. Na Slovensku je v systéme PEFC certifikovaných viac ako 60% výmery lesov.

Prihláste sa na

odber newsletteru