O medzinárodný titul „PEFC fotograf roka 2020“ zabojuje fotka rozprávkového lesa
30. júna 2020

O medzinárodný titul „PEFC fotograf roka 2020“ zabojuje fotka rozprávkového lesa

Do 4. ročníka súťaže bol prihlásený rekordný počet snímok, spolu 177. „Súťaž sme vyhlasovali v čase koronakrízy, s veľkou účasťou sme preto nepočítali. Spočiatku zábery pribúdali veľmi pomaly, ale s postupným uvoľňovaním opatrení narastal aj počet prihlásených záberov. Fotografie zasielali skalní prispievatelia, čo nás teší, rovnako ako aj to, že sa prihlásilo veľa nových fotografov,“  povedal doc. Ing. Hubert Paluš, PhD., národný sekretár PEFC Slovensko, zástupca organizátora súťaže.  

Do finálovej päťky sa tak dostalo viacero nových mien. Jedným z nich je aj autor víťaznej fotky Adrián Mišiak. Fotka s názvom „V rozprávkovom lese“ dokonale vystihuje atmosféru jesenného lesa na severnom Podpoľaní. Body navyše získal záber aj za technickú kvalitu a svetlo. „Zo starej smrečiny“, tak nazval autor František Hromada fotografiu statného medveďa, ktorá sa umiestnila na druhej priečke. „Top wildlife fotografia so všetkými parametrami aké má mať a navyše ako bonus je na nej zachytený kapitálny jedinec,“ zhodnotil záber člen poroty Dominik Belica. Na treťom mieste sa umiestnil „Les ponorený v oblakoch“ od Martina Šebestu. Autorovi sa podarilo zachytiť zaujímavý pohľad zhora na „zvedavé stromy vykúkajúce spod závoja hmly.“ Štvrtý skončil Ján Hrmo. Jeho originálna „Brána do lesa“ zachytáva pôsobivú hru svetla a tieňov počas rána na lyžiarskom svahu v lokalite Šachtičky. Päticu víťazných fotografií národného kola súťaže „Objavuj les, objavuj PEFC 2020“ uzatvára Jaroslav Vyhnička s fotkou „Symphony“. 

Autori získavajú okrem zaujímavých cien aj možnosť zabojovať o medzinárodnú cenu „PEFC fotograf roka 2020“ a k nej finančnú hotovosť 2 000 CHF. Organizátori boli v priebehu súťaže nútení zmeniť jej podmienky, keďže víťaz sa mohlo alternatívne zúčastniť aj PEFC týždňa certifikácie lesov 2020 v Írskom Dubline, ktorý sa však kvôli korona kríze tento rok bude konať iba virtuálne. Medzinárodná porota zároveň vyberie dvanásť najúspešnejších fotografií z celého sveta, ktoré budú zverejnené v medzinárodnom kalendári PEFC na rok 2021. „Do svetového výberu TOP 12 sa Slovensko dostalo trikrát, čo svedčí o kvalite domácich snímok. Verím, že víťazné fotografie opäť oslovia medzinárodnú porotu a titul PEFC fotograf roka 2020 Slovensku tento rok neunikne,“ dodal H. Paluš.  

Témou aktuálneho 4. ročníka súťaže bol „Les – zelené bohatstvo krajiny“. Hlavnou ambíciou súťaže je „zdôrazniť význam lesov a upozorniť na potrebu ochrany lesného bohatstva planéty. Jednou z ciest ako zachovať lesy pre nás, aj pre budúce generácie je ich trvalo udržateľné obhospodarovanie, čo sa PEFC usiluje presadzovať prostredníctvom certifikácie vo všetkých členských krajinách, vrátane Slovenska,“ zdôraznil Hubert Paluš.

TOP 5 fotografií

1. miesto Adrián Mišiak - V rozprávkovom lese


2. miesto František Hromada – Zo starej smrečiny


3. miesto Martin Šebesta - Les ponorený v oblakoch

4. miesto Ján Hrmo – Brána do lesa

5. miesto Jaroslav Vyhnička - Symphony

Prihláste sa na

odber newsletteru