COP26: PEFC vyzýva svetových lídrov, aby uznali kľúčový prínos certifikácie lesov pri riešení klimatických zmien
Stretnutie COP26 v Glasgowe predstavuje významný míľnik pri definovaní spoločných opatrení na riešenie klimatickej krízy. Riešenia založené na prírode – trvalo udržateľné hospodárenie a využívanie prírody na riešenie sociálno-environmentálnych výziev – zohrávajú kľúčovú úlohu pri obmedzovaní globálneho otepľovania na 1,5 °C v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami.
PEFC pracuje na ochrane, zodpovednom obhospodarovaní a ďalšom zveľaďovaní lesov, ktoré sú pravdepodobne najznámejším prírodným riešením klimatických zmien.
Naším cieľom je zvýšiť schopnosť lesov účinne a adaptívne riešiť spoločenské výzvy, ako je zmena klímy, a zároveň podporovať používanie produktov z dreva z trvalo udržateľných zdrojov, čo nám môže pomôcť podstatne urýchliť prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo.
Správa Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) o zmene klímy a pôde zdôrazňuje túto dôležitú dvojitú úlohu lesov ako zachytávačov uhlíka a poskytovateľov obnoviteľných zdrojov, ktoré môžu nahradiť materiály náročné na fosílne palivá. Trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov môže zachovať alebo zvýšiť zásoby uhlíka v lesoch a môže zachovať záchyty uhlíka v lesoch, a to aj prenosom uhlíka do výrobkov z dreva […]. Tam, kde sa uhlík z dreva prenáša do produktov z vyťaženého dreva, môžu tieto dlhodobo ukladať uhlík a môžu nahradiť materiály s vysokými emisiami, čím znižujú emisie v iných sektoroch,“ ako zdôrazňuje IPCC „s vysokou dôveryhodnosťou“.
Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) zdôrazňuje – na základe mnohých hodnotení životného cyklu (LCA) produktov na báze dreva v stavebnom sektore, že „materiály na báze dreva majú zvyčajne nižšiu emisnú stopu ako konkurenčné materiály počas celej životnosti. cyklu výrobku (vrátane použitia a likvidácie) a výrobná fáza materiálov na báze dreva vedie k nižším emisiám skleníkových plynov ako výrobná fáza funkčne porovnateľných nedrevených materiálov.“
„PEFC, ako popredný svetový systém certifikácie lesov, je preto dôležitou súčasťou súboru nástrojov potrebných na boj proti klimatickým zmenám podporovaním trvalo udržateľného obhospodarovania svetových lesov a využívania produktov z dreva ako obnoviteľnej suroviny,“ hovorí Ben Gunneberg. , generálny riaditeľ PEFC International.
Lesy sú mimoriadne dôležité nielen pre našu klímu, ale aj pre kvalitu vody, čisté ovzdušie, biodiverzitu, vidiecke spoločenstvá a odhadovaných 1,6 miliardy ľudí na celom svete, ktorých živobytie priamo závisí od lesov. „Riešenia založené na prírode, ako napríklad tie, ktoré poskytuje trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov, sú silnými spojencami pri riešení spoločenských výziev, ako je zmena klímy, pričom prinášajú výhody pre životné prostredie aj pre ľudské blaho,“ zdôraznil Gunneberg. COP26 musí uznať životne dôležitú úlohu lesov a lesných produktov pri zmierňovaní klimatických zmien a prispôsobovaní sa im, aby sa dosiahli ciele Parížskej dohody vrátane obmedzenia nárastu globálnej teploty na 1,5 °C. Lídri musia tiež uznať kľúčový príspevok, ktorý už poskytujú neštátne subjekty, ako je PEFC, pri zabezpečovaní ich trvalo udržateľného riadenia.