16. júna 2017

Ceny sú rozdané: zvíťazil Mountain Sunset

Prvý ročník fotografickej súťaže Objavuj les, objavuj PEFC pozná víťazov. Z celkového počtu 84 prihlásených fotografií porota vybrala 5 najlepších záberov.

Posudzovalo sa technické vyhotovenie fotografie, estetické cítenie autora, ale aj náročnosť pri vyhotovení snímky. Vo všeobecnosti bola úroveň prihlásených prác veľmi dobrá, aj tu však existovali rozdiely. „Prvá skupinu tvorili fotografie, ktoré obstoja po stránke technického spracovania t. j. majú ostrosť, kontrast, hĺbku ostrosti záberu, kompozíciu a tiež umelecké cítenie. Ďalšou skupinou sú práce menej kvalitné. Často je potrebné použiť statív, a to aj za priaznivých svetelných podmienok. Prosté cvakanie len tak z ruky nemusí dopadnúť vždy najlepšie,“ zhodnotil úroveň fotografií člen poroty Milan Longauer.

Prvú cenu získala fotografia Jaroslava Vyhničku pod názvom Mountain Sunset. „Ak je na fotografii horizont, mal by byť cca v 1/3 alebo v 2/3 fotografie. Ak je horizont v dolnej tretine, logicky vzniká viacej plochy fotografie pre nebo a dôraz je tak daný na oblohu a oblaky, čo je prípadom tejto fotografie. Práve táto časť fotografie je farebnejšia a zaujímavejšia ako spodná časť horizontu,“ zhodnotil prácu Milan Longauer. Na druhom mieste skončili Čudujúce sa mláďatá pôtika kapcavého od Miroslava Sanigu. „Fotografia má silný priestorový efekt vďaka nízkej hĺbke ostrosti rozostreté pozadie. Hlavný objekt potom priamo vystupuje z pozadia,“ povedal Milan Longauer. Na treťom mieste skončila práca Emila Rakytu pod názvom Hra lúčov. „Nie je jednoduché zachytiť slnečné lúče prechádzajúce cez les. Vo fotografii sa používa termín ,,Rozhodný okamžik“. Je to tá magická stotina sekundy, v ktorej sú všetky prvky obrazu poskladané tak, ako majú a v ktorej keď stlačíte spúšť, tak zachytíte jedinečný a správny záber,“ uzatvára Milan Lungauer.

Všetkých víťazných 5 prác postupuje do medzinárodného kola. Pozrite si 5 najlepších fotografií:

1. cena: Rekreačný pobyt v ubytovacom zariadení „Zrub Veronika“ v obci svätý Kríž
Fotografia: Mountain Sunset
Autor: Jaroslav Vyhnička 001 Moutain sunset

 

2. cena: Športové GPS hodinky Polar M400 HR
Fotografia: Čudujúce sa mláďatá pôtika kapcavého
Autor: Miroslav Saniga

002 Cudujuce sa mladata potika kapcaveho

 

3. cena: Poukážka na voľný nákup tovaru v predajni GRUBE v Kováčovej v hodnote 150,- EUR” podľa vlastného výberu
Fotografia: Hra lúčov
Autor: Emil Rakyta

003 Hra lucov

 

4. cena: Poukaz na víkendový pobyt pre 4 osoby v ubytovacom zariadení Lesov Slovenskej republiky, š. p. “Chata LESY Donovaly”
Fotografia: Vietor v korunách
Autor: Tomáš Kocún

004 Vietor v korunach

 

5. cena: Kuchárska kniha autorov Poláčeková, Poláček, Pačes: Speciality ze zvěřiny, vydavateľstvo Lesnická práce 2016
Fotografia: Kolobeh času
Autor: Michal Mikula

005 Kolobeh casu

                                    

                                                                                                                                                                                                                                   

Prihláste sa na

odber newsletteru