Ako pokračuje revízia PEFC COC štandardu
13. novembra 2018

Ako pokračuje revízia PEFC COC štandardu

S viac ako 20 000 certifikovanými spoločnosťami má medzinárodný PEFC štandard spotrebiteľského reťazca (COC) vplyv nie len na trh s certifikovanými výrobkami, ale zároveň aj na interné riadiace procesy firiem a formovanie dodávateľských reťazcov.

To znamená, že štandard musí byť tak dobrý, ako len môže byť: musí byť priamo a ľahko implementovateľný, naplniť očakávania zákazníkov a rešpektovať integritu všetkých požiadaviek systému PEFC. Preto PEFC pravidelne reviduje všetky svoje štandardy s cieľom integrovať príklady dobrej praxe, získané skúsenosti a očakávania záujmových skupín.

Aký je doterajší postup revízie?

Revízia štandardu COC sa začala spolu s PEFC štandardom pre používanie loga PEFC v polovici roka 2016. Zodpovednosť za revíziu má pracovná skupina pre COC, ktorá sa od začiatku revízie stretla 6 krát a vytvorila 5 pracovných verzií štandardu.

Pred začatím revízie sa zorganizovali globálne konzultácie, počas ktorých boli vyzvané záujmové skupiny zaslať svoje pripomienky k aktuálnej verzii štandardu. Cieľom bolo identifikovať tie oblasti, ktoré vyžadujú zlepšenie v zmysle ich použitia a výstupov a kde je potrebné lepšie reagovať na požiadavky záujmových skupín a trhu.

Aké zmeny sa očakávajú?

Mnohé z navrhnutých zmien majú za cieľ štandard zefektívniť, urobiť ho viac priateľsky k životnému prostrediu a zároveň zachovať jeho súčasný rozsah. Napríklad, možnosť využiť interný audit vo viacmiestnych organizáciách na diaľku môže napomôcť k zníženiu cestovných nákladov a dodatočnej emisii uhlíkových plynov pri auditovaní na mieste.

Podobne, zavedenie medzi-prevádzkových výrobkových skupín by znamenalo, že výrobková skupina by nebola viazaná na konkrétne výrobné miesto. Namiesto toho by takéto skupiny boli prístupné pre niekoľko prevádzok v rámci viacmiestnej organizácie, čím sa znovu napomôže k redukcii uhlíkovej stopy v rámci certifikácie organizácie. Na druhej strane, zavedenie vyhlásenia a značky pre „čistý“ materiál z certifikovaných lesov (bez primiešania necertifikovaných zdrojov) by umožnilo nákupcom certifikovaného materiálu vybrať si materiál, ktorý pochádza exkluzívne z PEFC certifikovaných lesov. Toto pomôže ešte viac podporiť pozitívny vplyv certifikácie priamo v praxi.

K zjednodušeniu administratívnych požiadaviek prispeje aj návrh na menej komplikovanú evidenciu certifikovaného statusu dodávateľa, keďže sa namiesto povinnosti mať k dispozícií kópiu certifikátu dodávateľa bude vyžadovať iba jeho overenie v PEFC medzinárodnom registri. Predlžuje sa aj obdobie použitia kreditov pre organizácie ktoré používajú metódu objemového kreditu z 12 na 24 mesiacov, čo pomôže organizáciám plánovať svoje dodávky v dlhšom časovom období.

Jednou z doteraz ešte nezodpovedaných otázok je rozšírenie rozsahu PEFC systému náležitej starostlivosti. Rozhodnutie posúdiť dopad takéhoto rozhodnutia na PEFC certifikované dodávateľské reťazce urobila Rada riaditeľov PEFC iba koncom roka 2017 a vzhľadom na túto skutočnosť prebieha proces revízie štandardu dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo.

Aké sú ďalšie kroky?

Očakáva sa, že návrh štandardu pre globálne verejné konzultácie bude k dispozícii v polovici roka 2019. Konzultácie sú podstatnou súčasťou procesu tvorby štandardov, kedy sa PEFC podelí so svojou predstavou so zvyškom sveta a získal odozvu na svoju prácu. Spätná väzba je dôležitá pre ďalšie fázy tvorby štandardu. Ak z verejných konzultácií nevyplynú žiadne podstatné požiadavky na zmeny, štandard by mohol byť predložený na schválenie valnému zhromaždeniu PEFC na jeseň 2019. V prípade významných zmien sa jeho prijatie predpokladá až v roku 2020.

Čo tieto zmeny znamenajú pre certifikované organizácie?

Po schválení revidovaného štandardu bude nasledovať dvojročné prechodné obdobie. Toto slúži na to, aby organizácie, certifikačné a akreditačné orgány mali dostatok času na pochopenie a zavedenie nových požiadaviek. Počas prechodného obdobia budú zorganizované školenia a online semináre na národnej a medzinárodnej úrovni.

Prihláste sa na

odber newsletteru