Objavuj les, objavuj PEFC 2022: najviac autorov, najväčší počet prihlásených fotiek
15. júla 2022

Objavuj les, objavuj PEFC 2022: najviac autorov, najväčší počet prihlásených fotiek

Desiatky fotografov a spolu 362 záberov slovenských lesov, taká je bilancia v poradí šiesteho ročníka národného kola fotografickej súťaže „Objavuj les, objavuj PEFC 2022“, ktorú organizuje PEFC Slovensko v rámci medzinárodnej súťaže „Experience Forests, Experience PEFC“. 

Čo sa týka počtu autorov, prihlásených fotiek aj kvality záberov, považujeme tento ročník za najúspešnejší v doterajšej histórii súťaže. Teší nás, že popri amatérskych fotografoch sa do súťaže zapája čoraz viac profesionálov, medzi ktorými nechýbajú ani najväčšie mená zo slovenskej fotografickej scény. Ďakujeme za každý unikátny záber, za ktorým sa ukrýva talent, trpezlivosť, neraz aj námaha a zároveň úcta k prírode a obdiv k bohatstvu slovenských lesov,“ zhodnotil aktuálny ročník doc. Ing. Hubert Paluš, PhD., národný sekretár PEFC Slovensko. 

Autori do súťaže prihlásili veľa kvalitných fotiek zo žánru wildlife fotografie, ale aj z krajinárskej fotografie. „Fotky dýchali atmosférou, bola z nich cítiť emócia. Vybrať päť najlepších bolo preto mimoriadne náročné,“ dodal člen poroty „Objavuj les, objavuj PEFC“ Dominik Belica. Fotografia s názvom V čarovnom lese zachytávajúca melancholickú atmosféru plynúceho času v kolobehu života lesa priniesla   Radoslavovi Černickému prvé miesto. Kuchynský hrad je miesto, ktoré na mňa od prvej návštevy pôsobí rozprávkovo čarovne a keď sadla hmla spolu s jemným prenikajúcim svetlom, ostal som v nemom úžase pred veľkolepým divadlom, aké dokáže urobiť príroda”, uviedol samotný autor. „Fotka je naozaj čarovná. Dýcha z nej atmosféra rána a inverzie, do ktorej sa opierajú ranné lúče prenikajúce do lesa. Zachytáva aj príbeh "odchodu" starého lesa, ktorý znázorňuje vývrat a príchod lesa nového, mladších stromov, ktoré rastú okolo. To všetko v absolútnej technickej kvalite a kompozícii, ktorá oko diváka vedie do stredu fotografie k lúčom a svetlu prenikajúcemu do lesa,“ zhodnotil fotku D. Belica. 

Na druhom mieste sa umiestnil unikátny záber medveďa hnedého od Františka Bohunčáka s názvom Medveď v liptovskej chumelici. „Kombinácia snehovej chumelice a medveďa je mimoriadne vzácna. Je len veľmi málo fotiek, ktoré niečo také zachytávajú, navyše v takej kvalite,“ zdôraznil D. Belica. Ako dodal, fotku považuje za najlepšiu, akú z divokej prírody tento rok videl. 

V silnej konkurencii obstál aj Vladimír Kucharovic. Ten, rovnako ako mnohí autori, prihlásil do súťaže viacero fotiek. Jednej z nich s názvom Dark forest after rain, ktorá vznikla vo Veľkej Javorine a zachytáva temný les krátko po výdatnom daždi, patrí tretia priečka. 

Štvrtá skončila fotka zvedavého líščaťa na potulkách v tajuplnom lese Volovských vrchov od Petra Hozzu s názvom Nový život. 

Piate miesto získal Jozef Sádecký za fotku Mystérium hôr. Hlboké údolia pod Martinskými hoľami za skorých novembrových rán, keď sa inverzia prelieva cez nedotknuté vrcholky lesov, podľa samotného autora rozhodne stoja za pohľad. 

Všetkých päť fotografií postupuje do medzinárodného kola súťaže, ktorú každoročne vyhlasuje nezisková organizácie Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) so sídlom v Ženeve. Absolútny víťaz súťaže a držiteľ ocenenia „PEFC fotograf roka 2022“ získa finančnú hotovosť vo výške 2 000 CHF. Dvanásť najlepších fotografií spomedzi finalistov národných kôl z rôznych krajín sveta bude zároveň zverejnených v kalendári PEFC „Experience Forests, Experience PEFC“ na rok 2023. 

 TOP 5

1. miesto Radoslav Černický - V čarovnom lese


2. miesto František Bohunčák - Medveď v liptovskej chumelici 

3. miesto Vladimír Kucharovic - Dark forest after rain

4. miesto Peter Hozza - Nový život 

5.miesto Jozef Sádecký - Mystérium hôr  


Prihláste sa na

odber newsletteru