Regionálna certifikácia
Slovenský systém certifikácie lesov je otvorený a prístupný pre všetky formy vlastníctva lesov na Slovensku prostredníctvom regionálnej formy certifikácie.
Regionálna certifikácia je viacmiestna certifikácia lesov v rámci vymedzených geografických hraníc, o ktorú sa uchádza autorizovaná organizácia (žiadateľ) a ktorá umožňuje dobrovoľnú účasť pre všetkých vlastníkov/obhospodarovateľov lesa v príslušnom regióne.
Ciele regionálnej certifikácie:
-
poskytnúť možnosť účasti na certifikácii všetkým vlastníkom/obhospodarovateľom lesov, bez ohľadu na veľkosť ich lesného majetku,
-
podpora pri zavádzaní zdokonalených postupov a metód trvalo udržateľného obhospodarovania lesov do praxe,
-
zaistiť finančnú efektívnosť certifikácie,
-
vytvoriť priestor na aplikáciu najlepších skúseností vlastníkov/ obhospodarovateľov pre zlepšovanie stavu lesa,
-
zlepšenie komunikácie a všeobecného povedomia verejnosti o trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov.
Regionálna certifikácia hospodárenia v lesoch prebieha na Slovensku v dvoch úrovniach:
-
Úroveň 1 sa zaoberá hodnotením súladu stavu lesa a systému jeho obhospodarovania s kritériami certifikácie v rámci regiónu, t.j. územnej jednotky nezávislej na vlastníckych hraniciach.
-
Úroveň 2 sa zaoberá hodnotením súladu stavu lesa a systému jeho obhospodarovania s kritériami certifikácie u konkrétneho obhospodarovateľa uchádzajúceho sa o potvrdenie účasti na regionálnej certifikácii.
Vzhľadom na historické tradície pri trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov, reguláciu zaistenia TUOL štátom, prepracovaný systém hospodársko-úpravníckeho plánovania a rozmanitú vlastnícku štruktúru je regionálna certifikácia v podmienkach SR najvhodnejšou formou certifikácie umožňujúcou účasť všetkým obhospodarovateľom lesov, bez ohľadu na právnu formu a veľkosť lesného majetku.
Regionálna certifikácia je viacmiestna certifikácia lesov v rámci vymedzených geografických hraníc, o ktorú sa uchádza autorizovaná organizácia (žiadateľ) a ktorá umožňuje dobrovoľnú účasť pre všetkých vlastníkov/obhospodarovateľov lesa v príslušnom regióne. Žiadateľ reprezentuje vlastníkov/obhospodarovateľov lesov, ktorí zastupujú alebo obhospodarujú viac ako 50% výmery lesov v regióne.
Individuálni vlastníci lesov a ostatní obhospodarovatelia lesov majú možnosť zúčastniť sa na certifikácii na dobrovoľnej báze. Záväzok vlastníkov/obhospodarovateľov lesa zúčastniť sa na certifikácii je založený buď na individuálnom záväzku vlastníkov/ obhospodarovateľov lesa alebo na rozhodnutí väčšiny v rámci organizácie, ktorá zastupuje vlastníkov/ obhospodarovateľov lesa v regióne. Bez ohľadu na druh záväzku, účasť na certifikácii je úplne dobrovoľná a vlastníci lesov alebo ostatní obhospodarovatelia lesov môžu kedykoľvek z tohto procesu vystúpiť.
Iba lesy vlastníkov/obhospodarovateľov lesov, ktorí sa zúčastňujú na certifikácii sa pokladajú za certifikované. Výmera takýchto lesov sa považuje za certifikovanú výmeru a drevná surovina pochádzajúca z týchto lesov sa považuje za certifikovanú drevnú surovinu.
Všetky subjekty zahrnuté v regionálnej certifikácii musia spĺňať požiadavky Slovenského systému certifikácie lesov, ktorý je schválený a uznaný členmi Rady PEFC za súčasť systému PEFC.
Žiadateľ o regionálnu certifikáciu je zodpovedný za zabezpečenie zodpovedajúcej registrácie jednotlivých vlastníkov lesa a ostatných obhospodarovateľov lesov zúčastňujúcich sa certifikácie.
Detailné postupy certifikácie lesov sú uvedené v technickom dokumente TD SFCS 1002:2014 Pravidlá pre certifikáciu hospodárenia v lesoch. Tento dokument stanovuje ciele a popisuje schému regionálnej certifikácie, špecifikuje úlohy a povinnosti pre žiadateľa o certifikáciu a usmerňuje konanie a určuje podmienky pre vlastníkov/obhospodarovateľov lesov pri podávaní žiadostí o vstup do certifikácie. Zároveň určuje minimálne požiadavky na systém riadenia pre náležité zavedenie a realizáciu procesu certifikácie trvalo udržateľného obhospodarovania lesov.