Udržateľná móda z lesov oživila OSN - PEFC Novinky

Podporuje trvalo udržateľné obospodarovanie lesov
PEFC Slovensko

skflag Slovenská republika | Medzinárodná Rada PEFC

Udržateľná móda z lesov oživila OSN

Mar 16 2018

fashion 1Viete si predstaviť, že vaše oblečenie pochádza zo stromov? Možno to nevieme, ale mnohí z nás už nosia materiály, ktoré začali svoj život v lese! Tieto materiály na báze lesa sú omnoho šetrnejšie k životnému prostrediu ako bavlna a iné syntetické vlákna a vyžadujú menej vody a energie na výrobu. A ak pochádzajú z PEFC certifikovaných zdrojov, vieme, že sú z udržateľne obhospodarovaných lesov, ktoré tu budú aj nasledovné generácie.

Lesy pre módu

„V PEFC veríme, že lesy môžu hrať obrovskú úlohu pri prechode na módny priemysel, ktorý je udržateľnejší a šetrný k životnému prostrediu. Prostredníctvom iniciatívy „Lesy pre módu“ v spolupráci s Európskou hospodárskou komisiou OSN (UNECE) podporujeme zvýšené využívanie materiálov získaných z lesov ako trvalo udržateľnú alternatívu k bežným materiálom." povedala Sarah Price, vedúca oddelenia projektov a rozvoja v PEFC International.

Túto myšlienku sme uviedli do života na Regionálnom fóre o trvalo udržateľnom rozvoji pre UNECE región v Ženeve 1. marca, keďže modely zobrazovali sortiment odevov a doplnkov vyrobených z vlákien, ktoré pochádzajú z lesov s certifikáciou PEFC.

Navrhnuté študentmi z Ústavu talianskeho dizajnu v Perugii boli tieto odevy výsledkom projektu financovaného z PEFC fondu na podporu spolupráce prostredníctvom PEFC Taliansko.

Móda a ciele udržateľného rozvoja (SDG)

Módna prehliadka odštartovala sprievodnú udalosť stretnutia "Móda a SDG: akú úlohu má OSN?", ktorá prerokovala kľúčové výzvy a riešenia v oblasti udržateľnosti pre módny priemysel. Súčasťou podujatia bolo zhromaždenie širokej škály zainteresovaných strán z rôznych organizácií OSN, občianskej spoločnosti a priemyslu, s cieľom zdôrazniť množstvo príležitostí pre módny priemysel, ktoré pomôžu dosiahnuť ciele trvalo udržateľného rozvoja.

fashion 2fashion 3Udržateľná móda založená na lesoch má potenciál prispieť k mnohým z cieľov udržateľného rozvoja, od zodpovednej spotreby a výroby (SDG 12), rodovej rovnosti (SDG 5) a čistej vody a hygieny (SDG 6) k dôstojnej práci a hospodárskemu rastu (SDG 8), klimatickým opatreniam (SDG 13).

Aby sa však využil plný potenciál, odvetvie potrebuje radikálnu transformáciu a inovatívne riešenia. To je miesto, kde má hrať dôležitú úlohu certifikácia PEFC - mobilizácia riešení založených na lesoch na vytvorenie udržateľného sektora módy.

Viac fotografií z podujatia